ponedjeljak, 2. svibnja 2011.

U zdravom tijelu zdrav duh...


U sklopu terenske nastave iz kolegija Muzejske izložbe pod vodstvom profesorice Žarke Vujić studenti 4. godine diplomskog studija muzeologije posjetili su u utorak 19. travnja prostorije Hrvatskog športskog muzeja. Muzej se nalazi na adresi Praška 2/II kamo se nedavno preselio iz tijesnog prostora u Ilici 13. Preseljenje u veći prostor je bilo nužno kako bi Muzej mogao prikladno pohraniti svoje zbirke te kako bi organizirao stalni postav. 

Kroz nove prostorije proveli su nas muzejska savjetnica Đurđica Bojanić i knjižničar Zrinko Grgić, a porazgovarali smo i s ravnateljem gospodinom Zdenkom Jajčevićem. Muzej će u svome stalnom postavu nastojati prezentirati nastanak modernog sporta u Hrvatskoj od njegovih početaka do 1920. godine. Također, jedan dio postava dati će naglasak i na razvoju tjelesnog odgoja u sklopu redovne nastave u školama i na fakultetima. Ovdje treba napomenuti kako se predmeti za muzejske zbirke sabiru  već od 1950-tih godina te 1977. na Kineziološko fakultetu u Zagrebu postavljen prvi postav Muzeja fizičke kulture Hrvatske, koji je djelovao kao sastavni dio tog fakulteta. Kasnije muzej mijenja naziv u Hrvatski športski muzej te službeno biva registriran 2003. godine.

 

Muzejska savjetnica Đurđica Bojanić opisala nam je njihovu viziju novog postava koji bi trebao uključivati pokret Hrvatski sokol, tjelesni odgoj, olimpizam, mačevanje, streljaštvo, biciklizam, hrvanje, hokej, planinarstvo i alpinizam, klizanje, skijanje i sanjkanje, plivanje, veslanje i još mnogo toga. Također, dio postava biti će posvećen Franji Bučaru kojega možemo smatrati ocem hrvatskog sporta i olimpizma.


Više o Hrvatskom športskom muzeju pročitajte na web stranici Muzeja, MDC-a i HKB-a.
Dragi čitatelji,

dobrodošli na blog Katedre za muzeologiju i upravljanje baštinom! Katedra djeluje u sklopu Odsjeka za informacijske znanosti pri Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Na pokretanje bloga odlučili smo se kako bismo stvorili virtualnu platformu koja bi služila za razmjenu informacija iz područja muzeologije i upravljanja baštinom, ali i kao sredstvo za povezivanje s ostalim srodnim studijima i institucijama koje rade na području kulturne baštine. 

Kroz ovaj blog nadamo se predstaviti rad Katedre za muzeologiju i upravljanje baštinom, upoznati širu zajednicu sa zadaćama muzeologije, potaknuti studente na aktivno sudjelovanje u aktivnostima Katedre te i sami postati vidljiviji i virtualno bliži svima koji nas okružuju.

U nadi da nas ćete na ovome mjestu naći mnoštvo zanimljivih i korisnih informacija te želji da nas redovito pratite, srdačno vas pozdravljaju,

Članovi Katedre za muzeologiju i upravljanje baštinom